Europejska Fundacja Rozwoju Medycyny i Edukacji
Tel: +48 22 243 38 99

Language switcher

W 2022 r. Wzrośnie wynagrodzenie lekarzy w Polsce

Byadmin

W 2022 r. Wzrośnie wynagrodzenie lekarzy w Polsce

Od połowy 2022 r. wejdą w życie nowe zasady wynagradzania pracowników służby zdrowia w polskich placówkach opieki zdrowotnej. Było to możliwe dzięki porozumieniu z 5 listopada 2021 r., które zostało podpisane przez grupę trójstronną powołaną przy Ministerstwie Zdrowia. Ponadto od tego roku rosną składki na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Minimalne wynagrodzenie podstawowe dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i innych kategorii świadczeniodawców zostało określone w ustawie o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia podstawowego dla poszczególnych pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Ustawowe minimum opiera się na średnim miesięcznym wynagrodzeniu w gospodarce narodowej pomnożonym przez współczynnik określony dla każdej grupy zawodowej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5 167,47 zł. Na tym wskaźniku oparto obliczanie stawek minimalnych w 2021 r.

W 2022 r. wyliczenie zostanie dokonane na podstawie wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za 2021 r., wyniosło ono około 5 548 zł., wzrosło o 7 proc.

Biorąc pod uwagę dane szacunkowe Głównego Urzędu Statystycznego i dane z umowy grupy trójstronnej, nowa siatka wynagrodzeń dla niektórych kategorii pracowników służby zdrowia od lipca 2022 r. będzie wyglądać mniej więcej tak:

Lekarz ze specjalizacją – ok. 8 045 zł. Obecnie minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów wynosi 6 800 zł. brutto. Tak więc za pół roku minimalna stawka dla nich wzrośnie o około 1 275 zł.

Lekarze bez specjalizacji zarobią minimum około 6 900 zł, a obecnie ich minimalne wynagrodzenie to około 5 400 zł.

Lekarze stażyści – ok. 5 500 zł brutto, obecnie – ok. 4 200 zł.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik służby zdrowia z tytułem magistra, w tym pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją – ok. 7 500 zł.

Warto pamiętać, że chodzi o wynagrodzenia podstawowe. Ponadto w systemie opieki zdrowotnej istnieją inne dopłaty, w tym za nadgodziny i staż pracy.

Dzięki czemu rząd będzie finansował podwyżkę stawek minimalnych, która będzie kosztować budżet 6,5 mld zł. Zdaniem ekspertów głównym źródłem finansowania będzie wzrost składek na ubezpieczenie zdrowotne. W szczególności od stycznia 2022 r. składki na Narodowy Fundusz Zdrowia wzrosną dla przedsiębiorców.

Według wstępnych szacunków dzięki zwiększeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne Narodowy Fundusz Zdrowia otrzyma około 7 mld zł. Oznacza to, że dodatkowe środki zostaną prawie całkowicie wydane na podniesienie podstawowych stóp procentowych pracowników służby zdrowia. Co dostaną polscy pacjenci?

Chociaż od lipca 2021 r. rząd zniósł limity na wizyty lekarzy specjalistów, to jednak ich dostępność nie uległa znacznej poprawie – specjalistów jest bardzo mało. Dane z centrali NFZ pokazują, że w 2021 r.w okresie od lipca do września udzielono około 17,9 mln porad lekarskich. A rok wcześniej było ich około 17,5 mln, czyli po zniesieniu limitów przyrost wyniósł zaledwie 500 tys.

Okazuje się, że obciążenie podatkowe pacjenta-przedsiębiorcy wzrośnie, a jakość usług medycznych i ich dostępność pozostaną na tym samym poziomie z powodu niedoboru specjalistów. Podniesienie minimalnych stawek w służbie zdrowia w istotny sposób nie wpłynie na sytuację kadrową, w dużej mierze ze względu na fakt, że w Polsce obserwuje się starzenie się zawodów medycznych, o czym informowaliśmy w poprzedniej publikacji.

Ale jak zwykle staramy się znaleźć pozytyw we wszystkim. Dla naszych lekarzy, którzy już pracują w Polsce, podniesienie minimalnych stawek to miły bonus, a dla kolegów, którzy dopiero myślą o przeprowadzce – dodatkowa motywacja.

 

Zostaw prośbę o konsultację
już teraz!
EUROMED © 2016-2023
All Rights Reserved.
NIP:5272760288, REGON:363758595
00-213, Warszawa, ul. Bonifraterska 10 lok. 43